Mikor ér véget egy logisztikai fejlesztési projekt?

  • LogPilot
  • Blog
  • Mikor ér véget egy logisztikai fejlesztési projekt?

Sokszor a koncepciótervnél. De most nem erről akartam írni.

Miért kezdődik el egy projekt? Hogyan „keletkezik”? Minden cégnek megvan a core-business tevékenysége, és nagyon kevés olyan cégvezető vagy tulajdonos van, aki azt gondolja, hogy ez a logisztika. Ebből következően a logisztika tudatos fejlesztése a cég fejlődés későbbi szakaszában következik csak be. Eljön a gyártó vagy kereskedő cégek életében az a kritikus méret, amikor már a mindenkori helyzethez alkalmazkodni próbáló logisztikai szervezet hatékonysága nem képes követni a cég igényeit. Ekkor jön el a cégvezetők vagy tulajdonosok számára a „szenvedés nyomás” pillanata, amikor a sokszor halogatott beavatkozást támogatni fogják.

Ekkorra már komplex problémahalmaz akadályozza a szervezet működését, amelyekre a vezetők hajlamosak pár szavas megoldódásokban várni a megoldást. Vonalkód, állvány, automatizálás, RF tag, keskenyfolyosós targonca, szállítópálya.

Mivel a probléma komplex, a megoldáshalmaza sohasem egy elemű.

Elkezdődik a projekt, a cégvezető, mint projektszponzor,  a logisztikai vezető, mint projektben résztvevő, érdekelt kapcsolódik be a munkába.

Hetek-hónapok munkája után elindul a logisztikai rendszer átalakítása, a logisztikai folyamatok kezdenek átláthatóbban és hatékonyabban működni, a cégvezető fejében létező KPI-ok pedig megvalósulni látszanak. A cégvezető fellélegzik, probléma megoldva, megszűnt a „szenvedés nyomás”, lehet más területek fejlesztésére, javítására fókuszálni.

A szakmai vezető pedig el kezd küzdeni, mert ő még másképp látja a helyzetet. Valóban fejlődő pályára került a logisztika szervezete, de tartós sikerekhez, a rendszer finomhangolására, kiegészítésére lenne szüksége. Erre pedig az idővel egyre kevesebb eszköz áll rendelkezésre.

Mi történik ilyenkor? A cégvezető – jogosan – úgy ítéli meg, hogy a befektetett energiának most már termelnie kell, további erőforrást felesleges beforgatni a logisztikába. Gyűjtse össze a szervezet fejlesztési igényeket, majd esetleg egyszer sorra kerülnek.

A fejlesztések megrekednek, bár a logisztikai szervezet és folyamat sokkal hatékonyabb képet mutat, mint annak előtte, a szakmai vezetőnek, és nekünk, mint logisztikai tanácsadóknak fáj a szívünk, hogy pedig milyen sok mindent kellett volna még kialakítani.

De ez így helyes.

Nincs tökéletes logisztikai rendszer. Nincs az a végtelen erőforrás, amit el ne lehetne költeni annak érdekében, hogy egy logisztikai rendszer gyorsabb, pontosabb, átláthatóbb, alacsonyabb erőforrásokkal működtethető legyen. Meg kell találni a fogolydilemma szerinti  egyensúlyt abban, hogy mennyit érdemes befektetni egy logiszikai rendszer fejlesztésébe és abból milyen hasznot remélünk.

Ez pedig a cégvezető vagy tulajdonos döntése.