Az Erzsébet-utalvány elszámolási rendszere


A komplex gyártási, disztribúciós, feldolgozó és elszámoló rendszer kialakítására a megbízást december 11-én kaptuk. A tervezett véghatáridő január 31. volt, erre az időpontra kellett a teljes rendszert kialakítani, az egyedileg fejlesztett szoftveres támogatással együtt.

A projektvezető plasztikusan fogalmazott, minden nappal 2 százalékkal közelebb kell lennünk a rendszer indításához.

A mi feladatunk az volt, hogy meghatározzuk a gyártás és a logisztikai rendszer működési folyamatait, specifikáljuk a támogató informatikai rendszer működését, beszerezzük a szükséges eszközöket, biztosítsuk az alapanyag beérkezést, megszervezzük a szervezetek közti együttműködést (Pénzjegynyomda, Magyar Posta), a szervezetben rendelkezésre álló dolgozókat betanítsuk és beosszuk új munkakörükbe.

Ilyen méretű utalvány kibocsátás korábban nem volt Magyarországon, a piacon addig három nagy és pár kisebb résztvevő osztozott, ezért a volumenekre és a hozzájuk rendelendő megoldásokra nem volt korábbi tapasztalat.

A gyártás, borítékolás és kiszállítás január 20-ra lett kész. Fura dolog több millió borítékot venni. A gyártási rendszerben nyomdai technikákat kellett megismerni, és ez alapján optimalizálni az egyediesítés folyamatát. Rendelésre készült minden utalvány gyártás, ezért a bejövő rendelésekből kellett olyan nyomtatási batcheket készíteni, amely a borítékológép fizikai adottságait figyelembe véve annak maximális kihasználását biztosította. A támogató informatikai rendszert hordozhatóságának biztosításával külső backup rendszer kialakítását is elvégeztük.

A feldolgozó rendszer két héttel később készült el, ezzel biztosítva volt, hogy az elsőként beváltott utalványok elszámolása határidőre történhessen meg.

Az elszámolási rendszer kialakításakor az egyik kritikus elem volt a partneradatbázis pontossága. Több ezer elfogadóhely esetén a megfelelő adatok biztosítása nagy precizitást igénylő munka. Az elszámolási rendszer a tervezett utalványmennyiség mellett csak automatikus beolvasó rendszerrel volt megoldható. Az első két ilyen eszköz az Erzsébet-utalvány feldolgozásához lett üzembe helyezve. Ezek a gépek percenként 600 utalvány tudtak beolvasni, lefényképezni és lepecsételni bámulatos sebességű utalvány kígyót képezve gumiszalagjai közt.

A gyártó és logisztikai rendszer kulcseleme a biztonság volt. Meg kellett határozni a termék egyedi kulcsait, a biztonsági elemeket, az elszámolás zártságát, a megsemmisítést és az adat archiválást, ki kellett építeni backup gyártási képességet, és fel kellett készülni az utalvánnyal történő visszaélésekre is.