Audi hulladéklogisztikai tervezés


Hosszú tárgyalások után 2011 októberében egy péntek délután hívott az Audi Hungária Kft. beszerzője, és értesített, hogy a mi cégünket bízzák meg az új gyár hulladéklogisztikai terveinek elkészítésére. Azonnal a logisztikai terv megoldásának első feladatai kezdtek a fejemben cikázni, és ezt a beszerző kolléga is észrevette, mert megkérdezte, hogy mi a probléma, nem is örülök?

De, igen büszke voltam az addigi munkánkra. De azt is tudtam a bizonyítás most következik, és ez mekkora nagy felelősség.

A logisztikai tervezési feladat az volt, hogy az új gyárban keletkező összes hulladékfrakciójára gyűjtési tervet kell készíteni, azokhoz gyűjtési járatokat, eszközöket, létszámot kell hozzárendelni, és ez alapján mind az eszközökre, mind a hulladékgyűjtési szolgáltatási feladatra versenykiírásokat kellett készíteni.

A feladat bonyolultsága miatt a logisztikai folyamat tervezéshez szimulációs eszközt kellett használni. Két leküzdendő akadályt kellett ezzel kapcsolatban elhárítani.

Az első a rendszer bonyolultsága. Arra a rendszerre lehet szimulációs modellt készíteni, amelyet mélységében megértünk, és ezért absztrahálni tudjuk. Egy autógyár a maga öt üzemegységével, a hulladékfrakciók sokféleségével és a nem pontosan ismert tényezők extrapolálásával nehezen befogadható komplex logisztikai kérdés. Mit kell egy ilyen helyzetben csinálni? Szét kell a problémát szálakra szedni, a szálakat ki kell egyengetni, majd a szálakat a megfelelő struktúrába összefonva megkapjuk a logisztikai rendszer működés modelljét. Ez egyszerűen hangzik, de ennél a projektnél ez nem is volt annyira triviális.

A második az adatok hiányossága. Minden szimulációs modell csak pont annyira megbízható, amennyire megbízunk az általa futtatott adatokban. Ezért két hónapos munkába került, hogy beazonosítsuk a várható hulladékfrakciókat, és azt is, hogy ezekből az egyes forráspontokon milyen mennyiség keletkezése várható.

A logisztikai tervezési feladat első fázisának a végére olyan, a szimulációs rendszer által optimalizált logisztikai megoldást tudtunk bemutatni, amely minden résztvevő számára elfogadható rendszerfejlesztési alapot biztosított a hulladéklogisztika kialakításában.