Raktár-techológiai rendszer modul megoldások kiválasztása

  • LogPilot
  • Blog
  • Raktár-techológiai rendszer modul megoldások kiválasztása

„Helyet mindennek és mindent a helyére” Amado

Megkereséseink egy része egy adott helyszínhez kapcsolódó tárolási rend és raktártechnológia meghatározásának igénye. A megkeresés oka lehet, hogy a meglévő és üzemelő raktártechnológia rendszer a megváltozott kiszolgálási igényeket már tudja megfelelő hatékonysággal kiszolgálni, vagy egy elkészült épület koncepcióhoz kell a megfelelő funkcionalitást biztosító raktártechnikai eszközöket meghatározni, a raktári működés technológiáját megtervezni.

Mindkét tervezési feladat esetében két alapvető tervezési pont van.

Az egyik az épület és annak adottságai. Szerkezeti osztás méretek, kapuk elhelyezkedése és méreteik, épület szabad belmagasságok, irodák elhelyezkedése, kapcsolódó funkciók elhelyezkedése, épített galériák helyzete, szintje és mérete, terhelési értékek, fűtés és világítás rendszer elemei, tűzvédelmi rendszer elemei, stb. Általában ez a könnyebben átlátható adat és dokumentum halmaz. Ha valamilyen adat nem áll rendelkezésre azt bejárások során, mérésekkel pótolható, új épület esetén pedig általában a raktárépületekhez rendelkezésre állnak kiviteli dokumentációk.

A másik az a tárolt termékekre vonatkozó törzs adatsorok. Mind raktártechnológia tervezésekor, mind pedig egy esetleges raktári tárolási rendszer újratervezésekor a tárolt termékek fizikai méretei, illetve egyéb tulajdonságai, mind a várható mennyiségek, forgási gyakoriságuk vagy kiszedési frekvenciájuk, illetve csomagolási struktúrájuk alapján lehet az optimális raktári tárhely struktúrát meghatározni. Ezek a törzsadatsorok összeállítása sokszor okoz nehézséget, illetve az adatsorok tisztítása is sok időt, figyelmet és energiát tud igényelni. Viszont ezek nélkül a későbbi raktárlogisztikai folyamatok működtetése is elég nehézkes.

A raktárban tárolt cikkek forgalmi és csomagolási adatai alapján az egyes termékeket tárolási zónákra kell tudni csoportosítani, majd ezeket a tárolási zónákat kell megfelelő tárhely mennyiségben kialakítani. A raktári tárolási zónák kialakításakor szempont lehet még a komissiózás tárhelyek és puffertárhelyek aránya. Ez leginkább raklapos állványrendszerekben történő tároláskor sarkalatos kérdés.

Az egyes tárolási zónákból pedig az épületadottságok szerint össze kell illeszteni a kialakítandó raktártechnológia elemeit. Az összeillesztés során nem mindig triviális megoldású peremfeltételekből kell kiindulni, ilyenkor felvetődik a kérdés, hogy vajon tényleg ezeket az elemeket ideális összeilleszteni?

A raktári tárolási zónákon belüli tárhely méretek kialakítása lehet homogén vagy inhomogén. Természetesen egy minél inhomogénebb tárolási struktúra tud pontos leképzését adni a tárolandó termék térfogatokhoz, viszont a napi működtethetőség és a cikktörzsi adatok adminisztrálhatósága érdekében mindig érdemes a tárhelyféleségek számosságát szűkíteni. Az egyes tárhely zónáknál a meglévő múltbéli tranzakciós adatok segítségével modellezni lehet, hogy milyen méretlépcsőkben érdemes például egy kézipolcos tárolási (salgó polc) rendszer tárhelyeit kialakítani, és az egyes tárhelytípusokból hányat kell létrehozni az optimális tárolási rend kialakításához.

A raktár-technológiai tároló rendszerének kialakítása természetesen függ attól is, hogy milyen típusú raktári anyagmozgató eszközök használata szükséges (meglévő targoncapark esetén) vagy célszerű. Meglévő épületekbe történő raktártechnológia tervezésekor a kiszolgáló raktártechnikai elemek kiválasztása a figyelembe veendő adottságok miatt szűkebb mozgásterű. Sokszor ilyen esetben célgépek vagy automatizált elemek kevésbé jöhetnek számba, mint a hagyományos homlokvillás targoncák vagy raklap emelő, raklapszállító eszközök.