Egyéni teljesítménymérési rendszer bevezetése raktár-logisztikai rendszerekben

  • LogPilot
  • Blog
  • Egyéni teljesítménymérési rendszer bevezetése raktár-logisztikai rendszerekben

Raktárinformatikai rendszerrel (WMS) támogatott raktár logisztikai folyamatok kialakításával a cégek egy hatékonyabban és pontosabban működő logisztikai rendszer birtokába kerülnek.

A kezdeti rengeteg törzsadat bevitele, az elhatárolható folyamatok, a vonalkódos bizonylatolás, a pontos tárhelykészlet nyomon követés után a management részéről felvetődik az igény arra, hogy a folyamatokat végrehajtó dolgozók teljesítménymérése és ez alapján hatékonyságukon alapuló motivációs rendszer kerüljön bevezetésre a logisztikai rendszerben.

Nagyon hasznos, ha ez az igény már a fejlesztés kezdetén ismert volt, mert akkor a raktári folyamatok tranzakciós lánca már eleve úgy volt kidolgozva, hogy figyelembe lettek véve a mérendő raktári szerepkörök és az azokhoz hozzárendelt mérési pontok láncolata.

Ellenkező esetben sokszor kell a WMS adatbázisban pótlólagos fejlesztéseket készíteni, mert egy standard készletvezetéshez kapcsolódó tranzakciós lánc és időbélyegei nem elégségesek minden raktári folyamat hatékonyságának mérésére.

Miért is fontos a tranzakciós lánc és a szerepkörök elhatárolhatósága?

Egy raktári működésében teljesíténymérés szempontjából három féle feladat van.

  1. Egyénileg végrehajtott feladat, egyéni tranzakció adatokkal
  2. Csoportosan végrehajtott feladat, csoportos tranzakció adatokkal
  3. Egyénileg vagy csoportosan végzett feladat, tranzakcióadatok nélkül

Teljesítménymérés az első csoportra a legegyszerűbb. Bejelentkezik a dolgozó a terminálján, tranzakciókat végez, majd lerakja a terminálját. A két időpont közti tranzakció mennyiséget  a WMS összegzi.

A második csoport feladatköre, ahol két dolgozó rakodik, egy pedig a terminálján adminisztrál (áruátvétel). Itt már az egyénre való bontás nehézkesebb, ráadásul az egyedi tranzakciók alatti mennyiség mozgások és azok feladattartalma erős szórást tud mutatni. Itt már körültekintő módon kell tudni mind az elvárt feladatvégzési sebességet, mind a végrehajtók körét a WMS-ben adminisztrálni.

Az utolsó raktári feladatcsoport az egyéb raktári munkák. Rendrakás, takarítás, targonca karbantartás, csomagolóanyag előkészítés, stb. Ezeknél a feladatoknál a hatékonyság nem mérhető, csak az egyénileg ezekre fordított idő.

A jó raktári teljesítményméréshez mindhárom raktári feladattípus teljesítményét vagy ráfordítását mérni kell tudni, mivel a legtöbb raktárban egy dolgozó havi szinten több munkakörben és feladattípusban is tevékenykedik.

A raktári vezető számára  motivációs rendszer átlátható és igazságos működtetéséhez minden elem nyilvántartás szükséges.