Pull utántöltési stratégiák a kiszedési zónák utántöltésére

  • LogPilot
  • Blog
  • Pull utántöltési stratégiák a kiszedési zónák utántöltésére

A raklapos állványrendszerekben kialakított kiszedési zónák utántöltésének folyamatát egy hatékonyan működő raktárlogisztikai rendszerben mindig raklap mennyiségű utántöltésekkel kell megoldani. A hatékonyságromlás elkerülése érdekében mindig kerülni kell, hogy olyan helyzetek alakuljanak ki a raktárban:

  • az utántöltés során várakozni kelljen az üres helyre
  • a kiszedőnek várakozni kelljen arra, hogy az utántöltés megérkezzen,
  • kézzel kelljen átrakodni a tárhely maradék gyűjtőit az utántöltött rakatra,
  • a maradék rakat elé kelljen letárolni az utántöltést, vagy a két rakatot meg kelljen cserélni.

Ezek mind hatékonyságromboló, raktári káoszt okozó megoldások. Beteljesül a kaotikus raktár, pedig nem ez  volt a cél.

Pull utántöltési stratégia esetén az utántöltés konkrét értékesítési rendeléshez kapcsolódik. Ez azt jelenti, hogy mindaddig, amíg egy adott cikk kiszedési tárhelyén magasabb a készletszint, mint a raktárlogisztikai rendszerben létrejött rendelések mennyisége, nem történik utántöltés.

Kiszedési tárhelyre utántöltési tranzakció akkor jön létre, ha egy rendelés a kiszedős tárhely szabad készletéből nem szedhető ki teljes mennyiségben. Ebben az esetben a rendelés raktári feldolgozásakor a WMS rendszerben létrehozható egy utántöltési tranzakciós feladat.

Ebben az esetben, hogy ne alakuljon ki izgalmas verseny a kiszedő és az utántöltést végző targonca vezető közt a kiszedési feladatot függő státuszba kell helyezni. Ezzel elkerülendő azt a raktári állapot, hogy a kiszedő üres tárhelyhez menjen kiszedni, ott vagy téves tranzakciót könyveljen vagy feleslegesen várakoznia kelljen.

Miután az utántöltési tranzakciót az utántöltést végző targoncavezető nyugtázza, a függőbe tett kiszedési feladat aktiválható, így végrehajtásra kerülhet.

Mellékes, de nem elhanyagolható, hogy a raktárlogisztikai folyamat szervezésekor mindig figyelembe kell venni a konkurens folyamatok által létrehozott állapotokat. Ebben az esetben ha egy újabb feldolgozandó rendelés is egy olyan cikkre mutat, amelynek feltöltése már elkezdődött, akkor a szabad készletbe be kell kalkulálni az utántöltés alatti készletet. Majd ez alapján eldönteni, hogy a már létrejött utántöltési tranzakció mennyisége elégséges-e mindkét rendelés kiszolgálásához. Amennyiben nem, akkor újabb utántöltési tranzakciót kell létrehozni. Ha elégséges a készlet a második feldolgozott rendelés kiszolgálásához, akkor viszont úgy kell kialakítani a logisztikai folyamatot, hogy a másodiknak feldolgozott rendelést is függőbe kell tenni az utántöltési tranzakció lezárásáig.

Habár az utántöltés szükségessége már a rendelés raktári folyamattá való feldolgozásakor rendelkezésre áll, nem mindig érdemes úgy kialakítani a raktárlogisztikai folyamatot, hogy ekkor rögtön létrejöjjenek az utántöltési feladatok is. Erre példa az, amikor konkurens felhasználók kötegelt kiszedési tranzakció bizonylatolással végzik a kiszedést.

Konkurens felhasználók, kötegelt kiszedési tranzakció? Mikor van ilyen?

A pick by voice rendszereknél a bizonylatolása sokszor kötegelve kerül feladásra a WMS rendszer felé. Tipikusan élelmiszer nagykereskedelmi raktárakban, ahol sok ez egy időben ugyanazon a tárhelyekről dolgozó nem tervezhető meg előre pontosan, hogy a kiszedők milyen sorrendben érkeznek egy adott kiszedési tárhelyre, onnan melyik rendelések viszik el először a készletet. Ilyen rendszerekben működő megoldás az, hogy ha a kiszedő a feladatát eltéréssel nyugtázza a WMS ekkor indítja el az utántöltési feladatot. Ezekben a raktárlogisztikai rendszerekben a nem kiszedhető feladat a kiszedő feladatlistájának az utolsó helyére kerül, majd miután végzett a többi feladattal tér vissza újra az adott cikk kiszedéséhez. Szerencsés esetben (jól kiegyensúlyozott rendszer esetén, és ha a hiányzó készletű kiszedés nem az utolsó szedések egyike) ez megtörténik, mire visszatér. Ezzel a módszerrel viszont minimalizálható a cikkre eső kiszedő tárhely szám, illetve fix tárhelykiosztási rendszer is kialakítható úgy, hogy az utántöltések hatékonysága is megtartható, mivel garantált, hogy üres tárhelyre mutat az utántöltési tranzakció.

Valamit valamiért.