Egy papíráru- és irodaszer nagykereskedelmi vállalatnál kialakított logisztikai folyamat

  • LogPilot
  • Blog
  • Egy papíráru- és irodaszer nagykereskedelmi vállalatnál kialakított logisztikai folyamat

Árufogadás

A beszállító járművek a raktári irodán jelentkeznek a szállítási dokumentációval, ahol megtörténik a szállítmány adatainak regisztrációja (1.2). A regisztráció során az adminisztrátor ellenőrzi a dokumentumokat, majd rögzíti az Axapta rendszerbe a szállító jármű forgalmi rendszámát, valamint a szállítólevél szerinti tételeket. A szállítmány számára szabad áruátvevő területet jelöl ki (1.3), melyek foglaltsági státuszáról az Axaptából kap információkat.
A szállítmány áruátvevő területhez való hozzárendelésével jönnek létre a kiosztható áruátvételi feladatok az Axaptában. A gépjármű rakodása után az áruátvevő mobil terminálon bejelentkezik és áruátvételi feladatot választ (1.4).

Az áruátvételi feladat során mobil termináljával azonosítja az árukat, és mobil termináljának utasítása szerint betárolási egységképzőkre helyezi azokat: a földszinti soros állványrendszerbe betárolásra kerülő homogén rakatokat, valamint a galérián lévő kézipolc-rendszerbe kerülő termékeket az Axapta külön betárolási egységképzőkre helyezteti (1.5).
Ha az áru címke nélkül vagy olvashatatlan címkével került beszállításra, a kézi terminálba integrált nyomtató segítségével az áruátvevő új termék címkét nyomtat.

Egyes termékek esetén további információk rögzítése is szükségessé válhat: szigorú számadású nyomtatványok esetén a sorozatszámok rögzítése, melyek tartomány alapján történő rögzítését a rendszer támogatja, valamint korlátozott felhasználási idejű termékek lejárati idejének rögzítése.

A betárolási egységképzők egyedi azonosítása érdekében az áruátvevő előre nyomtatott címkét ragaszt (rakatazonosító) fel a rakatokra. A rakatazonosító segítségével követi nyomon az Axapta a rakatot a betárolásig, illetve homogén rakatok és egész rakatos kitárolás esetén a rakatazonosító a kitárolás pillanatáig életben marad.

Betárolás

Az áruátvevő területen lévő egységképzők akkor válnak betárolhatókká, ha az áruátvétel lezárásra került. Az áruátvételi feladatok lezárásával az Axapta automatikusan generál betárolási feladatokat.

A betárolási feladatok típusa közötti eltérést az határozza meg, hogy a rakat homogén rakatként közvetlenül betárolásra kerül a soros állványrendszerbe (2.2), vagy inhomogén rakatként a megfelelő galéria szint feladó pufferére, majd onnan a cikkek dekomissiózással kézipolc rendszerbe kerülnek (2.5).

A földszinten dolgozó targoncavezető a telepített terminálon bejelentkezve betárolási feladatot választ, amelyben a rendszer meghatározza az áruátvevő területet. A rakatokat a rakatazonosító olvasása után villára véve a megadott célpozícióba szállítja. Az inhomogén rakatokat a rendszer a megfelelő galéria szint feladó pufferébe szállíttatja (2.6).

A rakatos betárolás vagy a kézipolcos betárolás előtt a rendszer tárhelyet keres az egész rakatos (2.3), ill. gyűjtő mennyiségű termék (2.7) számára. A tárhelykeresési algoritmus figyelembe veszi a termékek forgási sebességét, tömegét, méretét és a tárolási rendszer előre definiált elérési zónáit. Az egész rakatos tárolási rendszer tartalmaz kiszedő és háttértároló pozíciókat is, így a betárolási algoritmusnak figyelembe kell venni ezen tárolóterületek készleteit is. Közvetlenül kiszedő tárhelyre történő betárolás csak akkor lehetséges, ha sem a háttértároló, sem a kiszedő terület nem tartalmaz adott cikkből készletet.

Rakatos betárolás során a targoncavezető telepített terminálján megjelenik a betárolási célpozíció. A betárolás bizonylatolását a tárhely-azonosító vonalkód leolvasásával, vagy az ellenőrző szám berögzítésével végzi (2.4). A tárolási rendszer minden pozíciója tárhely-azonosítóval és vizuálisan is olvasható ellenőrző számmal ellátott. A két jegyű ellenőrző számok a raktárban ismétlődhetnek, de meghatározott távolságon belül ugyanaz a szám nem fordulhat elő. A megfelelő ellenőrző szám megadásával az Axapta tehát feltételezheti, hogy a betárolás a megfelelő pozícióba történt. A soros állványrendszernél a tárhely-azonosító vonalkód vagy az ellenőrző szám használata tetszőleges választható.

A dekomissiózással történő betárolás (2.8) során a galérián dolgozó betároló azonosítja az inhomogén rakatot, majd abból terméket választ és leolvassa annak vonalkódját mobil termináljával. A terminálon válaszként megjelenik a betárolási célpozíció. A betárolás bizonylatolása a tárhely-azonosító olvasásával történik.

Kitárolás, komissiózás

A kitárolást megelőzi a rendelések rögzítése (3.1). Az Axapta a foglalásokhoz figyelembe veszi a rendelésekhez szükséges készletalapot, a várt kiszállítási határidőt és az utánpótlási időt. Az áruforgalom által kiszedhetőre állított (3.2) megrendelésekre a rendszer tárhely szerinti foglalást indít (3.3). Amennyiben a kiszedéshez nem áll elegendő készlet rendelkezésre a kiszedő területen, azonnali utántöltési feladatokat indít (3.4). Ha a szükséges utántöltési feladatok befejezésre kerültek, megkezdődik a kiszedési sorrend automatikus meghatározása.

A raktári tároló-pozíciók kiszedési területekhez vannak hozzárendelve. A kiszedési sorrend (bejárási útvonal) meghatározásakor (3.5) a rendszer elsődlegesen a tárhelyek statikus bejárási sorrendje alapján hozza létre a tárhelyek sorrendjét, de minden folyosó-váltás esetén megvizsgálja, hogy a következő folyosó felkeresése milyen irányból célszerű. A következő folyosón belül a kiszedési pozíciók sorrendjét a közelebbi belépési ponttól kezdve generálja le.
A kiszedési feladatok elindításának utolsó feltétele, hogy a csomagoló területen lévő fésűkben a feladat számára foglalható-e szabad csatorna.

A kiszedési feladatokat (3.6) a rendelés és a tárolási terület függvényében hangvezérelt terminállal, illetve targonca terminállal szedeti ki.

Mindazon kiszedési feladatok, melyek a galéria területre vonatkoznak, illetve a soros állványrendszer kiszedő területei, a hangvezérelt rendszer támogatásával kerülnek kiszedésre, a soros állványrendszerből történő egész rakatos kitárolások pedig a targonca terminál támogatásával.

A felhasználók a hangvezérelt rendszerbe bejelentkezve letöltik a személyre szabott kiszedési feladatot. A terminál előzetesen szóban ismerteti a kiszedési feladat lényeges információit, majd közli a felkeresendő kiszedési tárhelyet. A kiszedő azzal igazolja vissza a megfelelő tárhelyet, hogy visszamondja a tárhely ellenőrző kódját. Ezután a rendszer kiszedendő mennyiséget határoz meg, melyet a kiszedő szóban visszaigazol (3.7). A kiszedési feladat végén ha az a galérián történt, a rendszer a komissiózó egységképző azonosítóját (műanyag láda) bekéri (3.9), majd a szállítópályára rakatja (3.10). A szállítópálya PLC vezérlése az Axaptától lekérdezi a felrakott egységképzőhöz rendelt fésű azonosítóját, és gondoskodik a láda adott fésűbe szállításáról (3.11).

Ha a kiszedés a földszinti soros állványrendszerből történt (3.8), a feladat végén elmarad a láda azonosítása és szállítópályára helyezése. Ehelyett a komissió rakatra egyedi azonosító kerül nyomtatásra. A raktárban elhelyezett címkenyomtatón kinyomtatásra kerül a komissiózó rakatazonosító, melyet a kiszedő a rakatra ragaszt (3.9). A hangvezérelt terminálon kapja az utasítást a megfelelő fésűbe való szállításra (3.11).

Az egész raktos kitárolásokat a tolóoszlopos targoncák kapják feladatul, ezek a telepített terminál utasításainak megfelelően a soros állványrendszer megfelelő pozíciójáról az áruelőkészítő területre szállítják a rakatot. Az anyagmozgatási feladatot tárhely- és rakat-azonosítással bizonylatolják.

Csomagolás

A csomagolási feladatot a Csomagolók a galéria földszinti területén végzik. Ezen területen lévő fésűkbe kerülnek betárolásra a komissiózó egységképzők (rakatok és műanyag ládák). A Csomagoló a kézi terminálján választ a várakozó feladatok közül (4.1). A terminál tájékoztatja, hogy a megrendeléshez tartozó rakatok, vagy műanyag ládák mely fésűkben találhatók. Egy-egy fésűben csak egy megrendelés rakatjai helyezkedhetnek el. Egy rendelésen több Csomagoló is dogozhat egy időben.

A fésűkből a rakatot, műanyag ládát felvéve (egyszerre többet is kiválaszthat) megkezdi a csomagolást (4.2). A csomagoló pozícióban a kiválasztott komissiózó egységképzőkről a termékeket kiszállítási egységképzőkre helyezi. Amennyiben további információk (gyári szám, sorozatszám) rögzítése szükséges, a kézi terminálján ezeket is rögzíti (4.3). A garanciajeggyel ellátott termékeknél a garanciajegyet is mellékeli.

Az Axapta különböző szempontok (kiszedő dolgozó ellenőrzése, termék, vevő) szerint tételes végellenőrzést végeztethet, ebben az esetben a csomagoló a termékeket egyenként megszámolja és azonosítja.

A kiszállítási egységképző elkészülte után a dolgozó a csomagolási ponton telepített címkenyomtatón csomagcímkét nyomtat (4.4), majd a rakatot kitárolja az átadó területre, ahonnan egy targonca áttárolja a zsilipekbe, vagy a bejárható állványrendszerbe.

Kiadás

A kiadás előkészítése (5.1) és bizonylatolása a kiszállítási módok függvénye, mely lehet vevői kiszállítás (5.2), saját gépjárműves kiszállítás (5.4), logisztikai szolgáltatóval történő kiszállítás (5.6).

A vevői kiszállítások a zsilipeken keresztül történnek. A zsilipekben elhelyezett állványrendszer pozícióiban az Axapta nyilván tartja a kiszállításra előkészített árukat. A vevő a pénztárnál jelentkezik, és kapja meg a számlát, amely egyedi azonosító vonalkódot tartalmaz. A számlával jelentkezik a kiadó zsilipeknél, ahol a kiadást végző dolgozó kézi termináljával leolvassa a számla azonosítóját (5.3), miután a terminál képernyőjén megjelenik a kiadandó áruk listája, és azok elhelyezkedése a zsilipben. A kiadott kiszállítási egységek azonosítóinak leolvasásával kerül ki a rendelés ki a raktári készletből.

A saját kiszállítások a külön területen kerülnek előkészítésre, ezek fuvarszervezését a Papír-Ász végzi. A fuvarba szervezett rendelésekről az Axapta fuvarmegbízást készít. A szállító jármű vezetője a fuvarmegbízással (5.5) jelentkezik a rakodó kapunál, és a rakodást végző targoncavezető a fuvarmegbízás vonalkódjának azonosítása után kezdi meg a rakodást.

A logisztikai szolgáltatóval történő kiszállítások bejárható állványrendszerbe kerülnek előkészítésre. A szállító jármű a rakodási jegyzékkel (5.7) jelentkezik a rakodó kapunál, és a rakodást végző targoncavezető a rakodási jegyzék vonalkódjának azonosítása után kezdi meg a rakodást.

Mindhárom kiadási módnál a kiadott kiszállítási egységek azonosítóinak leolvasásával kerül ki a rendelés a raktári készletből.