Kiszedési zónák és utántöltési folyamatok kialakítása

  • LogPilot
  • Blog
  • Kiszedési zónák és utántöltési folyamatok kialakítása

A raktártechnológiai kiszedési folyamat tervezésekor fontos kérdés, hogy a komissiózási igények szerinti kiszedések egy raktári tároló zónában bármely tárhelyről vagy csak egyes tárhelyekről végezhetőek?

A nagy mennyiségű tároló és a cikkenként egy-egy tárhelyet jelentő kiszedési zóna szétválasztása abban az esetben szükséges, ha a kiszolgáló raktártechnikai eszközökkel nem biztosítható, hogy a rendelések kiszedése az adott tároló zóna bármely tárhelyéről teljesíthető legyen.

Amennyiben egy adott állványrendszer használata során olyan raktártechnológiai folyamat kerül kialakításra, hogy a termék először egész bontatlan raktári egységben (rakat, kartonban, láda, gyűjtő) egy háttértároló tárhelyre kerül betárolásra. Majd a fogyások alapján innen át kerül mozgatásra egy kiszedő tárhelyre, ahonnan majd a rendelések komissiói kiszedésre kerülnek.

Általában a kézipolcos jellegű (salgó polc) tároló rendszerekben minden tárhely használható kiszedő tárhely pozíciónak. Igazán nem is nagyon érdemes ilyen raktári állványrendszerekben kettős tranzakciós folyamatot kialakítani. Ezekben a rendszerekben a termékek mozgatása már kézi erővel történik, így egy ilyen tranzakciós lánc felesleges többlet emberi erőforrást igényelne. Inkább ezeket a kézipolcos állványrendszer tárolási zónákat kell úgy kialakítani, hogy minden tárhely elérhető legyen minimális segédeszköz segítségével. A kézipolcos állványrendszer alsó polclemeze nem fellépő, ezért javasolt midig egyszerű fellépőket biztosítani az alacsonyabb raktári dolgozók segítségére.

Ahol inkább alkalmazandó a kettős raktári tranzakcióval járó puffer háttér használata az a raklapos állványrendszerek. Ezen tárolózónák tervezésekor sokszor ellentétes szempontrendszert alkot a zónában tárolt cikkféleségek száma és a tárolandó raktári egységek (rakatok) száma. Általában a puffer és a kiszedő tárhelyek számának igénye 1:3 vagy 1:4 arányú. Vagyis egy 10 méter belmagasságú raktárban, ahol már 6 tárolóréteg is kialakítható nem lesz elég egy tárolóréteget kialakítani kiszedő zónának.

Több rétegű kiszedési zóna esetén a kiszedő tárhelyek kialakításánál a termékeket szedési frekvencia szerint is szét kell választani. Ez ezért szükséges, hogy a rendelésekben gyakrabban benne lévő termékek a kiszedő zóna könnyebben elérhető kiszedő pozícióiba kerüljenek a rendelések összeszedésének hatékonysága érdekében.

Tárhelyszám növelést lehet elérni ha az alacsony raklapon tárolt cikkek rakatjai (kis mennyiségű, de raklapon érkező termékek) részére külön raktári kiszedő zónát alakítunk ki.