Raktár-technológiai eszköz kiválasztás nagykereskedelmi raktár kiszedési folyamatához

  • LogPilot
  • Blog
  • Raktár-technológiai eszköz kiválasztás nagykereskedelmi raktár kiszedési folyamatához

A nagykereskedelmi raktártechnológiai folyamatok tervezésének alapvető kérdése, hogy az egyes raktári tranzakciók elvégzéséhez milyen anyagmozgató eszközrendszer (villás targoncák, komissiózó targoncák, raklapszállító targoncák, egységképzők, kézikocsik, szállítópálya elemek) szükséges a raktári tranzakciók végrehajtásához?

Hagyományos technológiájú raktárakban a komissiózás raklaposan vagy kézipolcokon tárolt cikkekből történik. Ezekben a rendszerekben a komissiózást végző dolgozóknak kell a komissiózó tárhelyeket felkeresni. Automata vagy részben automatizált raktári rendszerek esetén ha a kiszedést ember végzi, akkor általában a kiszedendő cikk valamely egysége a kiszedést végzőhöz kerül odaszállításra, majd a tárhelyre visszatárolásra.

Raklapos tárolási zónáknál a kiszedőzóna egy vagy többszintessége a komissiózó eszköz választásánál a meghatározó. Annak eldöntése, hogy egyszinten vagy többszinten történjen a kiszedendő cikkek tárolása a cikkek számától és azok kiszedési frekvenciájától függ általában, de mindig lehet más egyéb választási szempont is. Egyszintes rendszer esetén a kiszedés kézi raklapemelővel vagy elektromos raklapemelőkkel lehet támogatni.

Az elektromos raklapemelő kiválasztásánál fontos tényező, hogy

  • egy vagy több raklapos komissiózást kell-e támogatni,
    • általános esetben használható egyszerű „jetski”, amely a kezelhetőség, multifunkciós jellege és gyorsasága miatt nagyon népszerű raktártechnikai eszköz raktári dolgozók közt
    • párhuzamos szedési igény esetén hosszúvillás komissiózó targoncákat lehet választani, amelyek mind raklapra, mind roli kocsira való szedésre használhatók és ergonómiailag ehhez a feladathoz fejlesztettek
  • biztosítani kell-e a targoncára való fellépést
    • egyes komissiózó targoncákon fellépő felület kerül kialakításra, hogy megnöveljék a komissiózó kiszedési magasságát
  • szükséges-e speciális villás emelő (komissiózó raklap emelő)
    • amennyiben a komissiózó kiszedési magasságát egy méter feletti mértékben szükséges emelni, speciális komissiózó targoncát lehet választani, amelyek a komissiózást végző dolgozót a megfelelő magasságig emelhető fel.
  • automatizálás szükséges-e (pl. komissiózót követő automatikus vezetésű targonca)
    • a komissiózási feladat végrehajtási idejének jelentős része az az idő, miközben a dolgozó az egyik kiszedési helytől a másikra érkezik.
      • hosszú listás szedések esetén a fel és leszállások
      • rövid listák esetén a kiszedőhelyek közti utazások veszik el az időt
    • a másik fontos feladatszervezési kérdés, hogy közben mit csinál a komissiózást végző dolgozó:
      • gyalogol és a listát nézi,
      • felszáll a komissiózó targoncára
      • elindítja a gépet,
      • megérkezik a következő pozícióra, ott leszáll a gépről
  • hosszú listás kiszedések esetén a komissiózó targonca automatizálásával a komissiózást végző töredékideinek hasznosítása érhető el

Többszintes kiszedés esetén választható a kiszedést végző dolgozót emelő komissiózó targonca is. Ebben az esetben meghatározandó a komissiózási magasság. További kérdés lehet, hogy többrétegű komissiózásnál a talajszinten tárolt cikkek azonos vagy külön kiszedő zónába kerüljenek kialakításra. Az utóbbi esetben megoldható, hogy a talajon tárolt, nagy kiszedési frekvenciájú cikkek kiszedése ne csak komissiózó géppel történhessen. Ezzel csökkenthető a drága gépigény és az idényjellegű kiszállításokhoz is jobban adaptálható a kiszedési rendszer.

Raklapos tárolórendszerből történő komissiózás végrehajtására gyakran merül fel, hogy keskenyfolyosós tárolási rendszerbe szervezzük a tárolás és így a kiszedés is. A keskenyfolyosós állványkiszolgáló gépek általánosságban alkalmasak a komissiózás elvégzésére. Viszont a raklapos mozgatáshoz elégséges számú állványkiszolgáló gép általában nem elegendő a kiszedés végrehajtására is. Ráadásul az ilyen rendszerekben az állványok olyan sűrűn vannak elhelyezve (a technológia jellege ez), hogy egy időben egy folyosóban csak egy kiszedést végző gép tud mozogni. Találkoztunk már olyan kialakítással, ahol az eredeti tervek szerint az állványkiszolgáló folyosójában gyalogos kiszedést terveztek, de ez a megoldás a folyamatos utántöltési igények miatt nem tudta biztosítani a kívánt kiszedési teljesítményt. A tapasztalatunk az, hogy a keskenyfolyosós állványrendszerből történő kiszedés csak speciális feltételek mellett üzemeltethető.

Nagy cikkszámszortimentű termékkínálat estén (20000 élő cikk felett) a tárolási rend nagy valószínűséggel kézipolcos (salgó polc) rendszerű. Természetesen ilyen cikkszámmennyiség felett szóba jönnek automata tárolórenddszerek is, amennyiben a tárolandó cikkek mérete ezt támogatja. Gépjármű karosszéria elemek esetén a cikk alakja például nem teszi alkalmassá az egyszerű polcos tárolást.

Komplex raktártechológiai rendszerekben a kézipolcos tárolás esetén a tárolórendszert nagy valószínűséggel többszintesre kell kialakítani, hogy az a raklapos tárolási rendszerek épület belmagasságát ki lehessen használni. Az ilyen galériás tárolórendszereknél a termékek szintekre való feljuttatása targoncával vagy lifttel történhet, egyes esetekben (standardizált csomagolóanyag, láda vagy doboz esetén) szállítópálya rendszerrel.

Az érzékenyebb raktártechnológiai eszköz választás a kiszedett egységek mozgatás rendszerének kiválasztása. A többszintes tárolórendszer több kiszedési zónát feltételez, ez pedig azzal jár, hogy több kisebb kiszedési egységet kell kimozgatni a csomagoló terület puffer zónájába. A csomagolási folyamat folytonosságának és gyorsaságának érdekében ezeket az egységeket folyamatosan kell kiszállítani a csomagoló területre, ennek érdekében szállítópályarendszer kialakítása szükséges.

A szállítópálya rendszer kialakításakor az optimális nyomvonal és hatékony elemválaszték kiválasztása mellett igazán komplex kihívást a szállítópálya és a WMS folyamat és informatikai integrációja.